Austria – Romania 27-24, in preliminariile Campionatului Mondial de Handbal 2017

1245 vizualizari
Campionatul Mondial de Handbal 2017

Selectionata masculina de handbal a Romaniei a fost invinsa de reprezentativa Austriei cu scorul de 27-24 (13-9), miercuri seara, in localitatea Maria Enzersdorf, in Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2017, anunta AGERPRES.

Tricolorii au reusit sa mentina echilibrul in primele 20 de minute ale partide, perioada in care au condus cu 1-0 (1) si 2-1 (5), iar deficitul maxim a fost de doua goluri (3-5). De la 7-7 (20), Austria a punctat de cinci ori la rand si s-a desprins la 12-7 (26), scorul la pauza fiind de 13-9 pentru gazde.

In min. 37, Austria avea avantaj de trei goluri, 17-14, dar a avut o noua perioada de gratie, cu cinci goluri consecutive, astfel ca tabela a ajuns al 22-14 (42). Echipa antrenata de Aihan Omer a reusit doar sa micsoreze diferenta pana la trei goluri, scorul final fiind de 27-24.

Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 9 goluri.

Pentru Romania au mai inscris: Alex Csepreghi 6 goluri, Cristian Fenici 3, Marius Sadoveac 3, Demis Grigoras 2, Marius Novanc 1.

Golurile echipei Austriei au fost marcate de Robert Weber — 6, Nikola Bilyk 6, Sebastian Frimmel 5, Maximilian Hermann 3, Alexander Hermann 2, Dominik Schmid 2, Tobias Wagner 2, Janko Bozovic 1.

In alt meci din grupa, Italia a invins Finlanda cu 27-19. Romania va juca urmatorul meci duminica 8 noiembrie, cu Italia, la Calarasi (18,00).

Doar castigatoarea grupei se va califica in play-off.

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Oyvind Togstad si Rune Kristiansen, iar delegat EHF a fost slovenul Janko Pozeznik.