Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
Perechea Florin Mergea - Rohan Bopanna, in sferturi la turneul din Rotterdam

Florin Mergea si Rohan Bopanna, in sferturile probei de dublu la Rotterdam

316 vizualizari

Perechea alcatuita din tenismanul roman Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna s-au calificat in sferturile de finala ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale de 1.597.115 euro, marti seara, dupa ce s-au impus cu 6-7 (7), 6-3, 10-7 in fata polonezilor Lukasz Kubot/Marcin Matkowski, informeaza AGERPRES.

Mergea si Bopanna, favoritii numarul patru, au obtinut victoria dupa o ora si 28 de minute, ei ratand si doua mingi de set in tiebreak-ul primului act al meciului.

Cuplul romano-indian a reusit 8 asi (polonezii doar doi) si a comis 3 duble greseli (4 pentru adversari).

Mergea si Bopanna si-au asigurat un cec de 12.700 euro si 90 de puncte ATP, iar in sferturi vor infrunta perechea Nicolas Mahut (Franta)/Vasek Pospisil (Canada), care a dispus cu 6-3, 7-6 (3) de cuplul Andreas Seppi (Italia)/Joao Sousa (Portugalia).

In sferturi s-au calificat, marti, si principalii favoriti ai probei de dublu, tenismanul roman Horia Tecau si olandezul Jean-Julien Rojer, 6-3, 6-2 cu cuplul Guillermo Garcia-Lopez (Spania)/Viktor Troicki (Serbia). Urmatorii adversari vor fi Gilles Muller (Luxemburg)/Nenad Zimonjic (Serbia).