Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
Lotul Romaniei pentru Jocurile Europene de la Baku 2015

Lotul Romaniei pentru Jocurile Europene de la Baku 2015

790 vizualizari

Romania va fi reprezentata de 147 de sportivi la Jocurile Europene gazduite de Baku, capitala Azerbaidjan, in perioada 12-28 iunie.

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR) a aprobat, joi, componența delegatiei Romaniei, care va avea in componenta 83 de baieti si 64 de fete, care se vor intrece la 22 de sporturi si discipline sportive.

Seful de misiune al Romaniei la Jocurile Europene de la Baku va fi Alexandru Epuran, iar Florin Gurbanescu va fi adjunct al sefului de misiune.

Lotul Romaniei:
BASCHET 3X3 (8):
masculin: Angel Francisco Santana Castillo (capitan), Bogdan Popescu, Cristian Craciun, Catalin Vlaicu;
feminin: Anca Sipos (capitan), Gabriela Mărginean, Andra Haas, Sonia Ursu;
oficial: Marius Marinescu.

BADMINTON (1):
feminin: Sonia Olaru;
antrenor: Constantin Dorel Miclaus.

BOX (10):
masculin: Nicole Razvan Andreiana (cat. 56 kg), Daniel Florentin Niculescu (64 kg), Constantin Irinel Olaru (69 kg), Alexandru Machedon (81 kg), Ionut Mirel Jitaru (91 kg), Daniel Emanuel Costea (+91 kg);
antrenor: Relu Auras;
feminin: Melinda Stefania Pantiș (51 kg), Ioana Lavinia Mera (60 kg), Simona Lenuta Sitar (64 kg), Ana Roxana Patrascu (75 kg);
antrenor: Adrian Lacatus.

CICLISM (6):
mountain bike — cross country: Lucian Logigan;
sosea: Eduard Michael Grosu, Lars Pria, Daniel Crista, Andrei Nechita (masculin), Ana Maria Covrig (feminin);
antrenori: Marian Frunzeanu (mountain bike), Ovidiu Burghelea (sosea) — Liviu Bogdan Petre (mecanic).

GIMNASTICa (12):
aerobica: Lucian Savulescu, Dacian Barna, Gabriel Bocșer, Dorin Marian Brotei (masculin), Bianca Maria Gorgovan, Livia Panaete (feminin);
antrenori: Maria Fumea (feminin), Mircea Branzea (masculin) — Petra Teleman (kineto);
artistica: Cristian Ioan Bataga, Marius Berbecar, Vlad Cotuna (masculin), Andreea Iridon, Laura Jurca, Silvia Zarzu (feminin);
antrenori: Ioan Suciu, Ionut Corlaci (masculin), Lucian Sandu, Lacramioara Moldovan (feminin) — Mihael Beldie (medic);

GIMNASTICa RITMICa (1):
ritmica: Ana Luiza Filiorianu;
antrenor: Maria Girba.

INOT (5):
masculin: Robert Glinta (50, 100, 200 m spate, 50 m liber, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4×200 m liber), Bogdan Mihai Petre (800, 1.500 m liber, 400 m mixt, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4x200m liber), Bogdan Andrei Scarlat (400, 800, 1.500 m liber, ștafetă 4×100 m liber, stafeta 4×200 m liber), Gabriel Cristian Sonoc (50, 100, 200 m liber, stafeta 4×100 m liber, stafeta 4×200 m liber),
antrenor: Adrian Vasile Gherghel;
feminin: Emilia-Maria Colti-Dumitrescu (400, 800, 1.500 m liber);
antrenor: Viorica Grațiela Marin.

JUDO (12):
masculin: Amado Claudiu Lazea (cat. 60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Eduard Nicolaescu (73 kg), Gheorghe Cristian Bodirlau (81 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Vladut Simionescu (+100 kg);
feminin: Elena Monica Ungureanu (48 kg), Violeta Dumitru (48 kg), Alexandra Larisa Florian (52 kg), Andreea Stefania Chițu (52 kg), Corina Oana Caprioriu (57 kg), Loredana Ohai (57 kg);
antrenori: Florin Bercean, Simona Richter, Alexandru Chirila — Gabriela Pop (medic), Stefan Sumandea (kineto);

KAIAC-CANOE (13):
masculin: Liviu Alexandru Dumitrescu Lazar, Victor Mihalachi (C2 — 1.000 m), Leonid Valentin Carp (C1 — 1.000 m), Daniel Burciu (K1 — 200 m), Dan Costea, Constantin Mironescu, Petruș Gavrila (K4 — 1.000 m), Valentin Cameneschi (K1 — 1.000 m);
feminin: Florentina Caminescu (K1 — 5.000 m), Roxana Borha, Elena Meroniac, Iuliana Taran, Irina Lauric (K4 — 500 m);
antrenori: Florin Popescu (canoe masculin), Bebe Alexandru Zabet (kaiac feminin), Stefan Vasile (kaiac masculin);
oficiali: Marian Dragos Sîrbu, Rodica Gheba (kineto);

KARATE (1):
masculin: Adrian Guță (kata);

LUPTE (18):
masculin: Georgian Carpen (66 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Tomi Claudiu Hinoveanu (71 kg), Ionel Puscasu (75 kg), Attila Tamas (85 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (98 kg) — greco-romane, Andrei Dukov (57 kg), Ivan Guidea (61 kg), George Bucur (65 kg), Adrian Ionut Moise (70 kg ), Gheorghita Stefan (86 kg), Rareș Daniel Chintoan (125 kg) — libere;
feminin: Emilia Alina Vuc (48 kg), Estera Dobre (53 kg), Simona Pricob (55 kg), Anca Madalina Petrea (60 kg), Andrea Elena Simon (63 kg), Adina Elena Popescu (69 kg) — libere.

POLO PE APA (13):
masculin: Raul Ionut Gavris, Sergiu Terean — portari, Viktor Kovats, Bogdan Remes ((capitan), Victor Andrei Antipa, Andrei Octavian Butuc, Cristian Andrei Draghici, Alexandru Adrian Pantazi, David Joan Bota, Richard Huber, Vlad Luca Georgescu, Cristian Costel Seichei, Vlad Mihai Orescovici;
antrenori: Dejan Stanojevic, Gabriel Ionuț Cismaru, Dumitru Paizan;
oficial: Florian Nita.

SAMBO (6):
masculin: Orlando Gruia (57 kg), Valentin Damian (74 kg), Radu Malcic (+100 kg);
feminin: Codrina Mihaela Ionescu (52 kg), Daniela Hondiu (60 kg), Natalia Budeanu (64 kg);
antrenori: Viorel Gasca, Robert Alexandru Andreescu.

SARITURI IN APA (4):
masculin: Alin Ioan RonTu, Mihai Andrei;
feminin: Ioana Cirjan, Ioana Maria Pastiu;
antrenor: Adrian Gavriliu.

SCRIMA (11):
sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Madalin Bucur;
spada feminin: Ana-Maria Branza, Simona Gherman, Simona Popa, Amalia Tataran;
floreta masculin: Radu Daraban;
floreta feminin: Maria Boldor;
sabie feminin: Bianca Pascu;
antrenori: Mihai Covaliu (sabie), Petre Ducu (floreta), George Epurescu (spada) — Mihai Ion (medic);

TAEKWONDO (1)
masculin: Ioan Paraschiv Claudiu Roseanu (+80 kg);
antrenor: Constantin Apostol.

TENIS DE MASA (6):
masculin: Constantin Cioti, Adrian Crișan, Andrei Filimon (individual si echipe);
antrenor: Mircea Dinu;
feminin: Camelia Postoaca, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs (individual si echipe);
antrenor: Viorel Filimon;
oficial: Cristinel Romanescu.

TIR CU ARCUL (2):
masculin: Daniel Ciornei;
antrenor: Suk Dong-Eun;
feminin: Simona Bancila;
antrenor: Viorel Habian.

TIR SPORTIV (1):
masculin: Alin Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat);
antrenor: Sorin Babii.

TRIATLON (2):
masculin: Ciprian Daniel Balanescu;
feminin: Antoanela Felicia Manac;
antrenor: Peter Klosz.

VOLEI (14):
feminin: Mihaela Albu, Roxana Denisa Bacsis, Liana Gabriela Badea, Diana Ioana Calota, Valentina Roxana Ivanof, Nicoleta Manu, Sabina Moisa, Ioana NemTanu, Nneka Obiamaka Onyejekwe, Adina Salaoru, Alexandra Trica, Georgiana Fales, Irina Cristina Radu, Daiana Georgiana Muresan;
antrenori: Guillermo Gallardo, Alexandru Rares Puni, Florin Vasile Bosi (statistica).
oficial: Gheorghe Visan.

Sursa: Agepres

Alte stiri:

 
 

Comments are closed.

 
 
 
 

Parteneri