Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
Aur pentru Romania la Mondialele de biatlon pe role

Aur pentru Romania la Mondialele de biatlon pe role

Marius Ungureanu, medaliat cu aur la Mondialele de biathlon pe role

509 vizualizari

Sportivul roman Marius Petrica Ungureanu a cucerit medalia de aur, duminica, in proba de urmarire a juniorilor, la Campionatele Mondiale de biatlon pe role de la Cheile Gradistei, informeaza AGERPRES.

Ungureanu a fost cronometrat cu timpul de 37 min 28 sec, fiind urmat de rusul Aleksei Ciulev (37 min 51 sec 6/10) si de cehul Ondrej Santora (37 min 57 sec 9/10).

Raul Antonio Flore s-a clasat pe locul 16 (41 min 23 sec), Hunor Gego a ocupat locul 30 (44 min 43 sec 3/10), Tamas Koncsag a terminat pe 33 (46 min 01 sec 4/10), Tudor Girbacea pe 39 (49 min 04 sec 3/10), Daniel Munteanu pe 42 (50 min 19 sec 1/10).

In proba de urmarire a junioarelor, victoria a revenit ucrainencei Anastasia Merkusina (31 min 14 sec 4/10), urmata de sportiva rusa Kristina Reztova (31 min 51 sec 3/10) si de o alta ucraineanca, Iulia Juravok (32 min 42 sec 4/10).

Florina Iulia Danila a fost prima romanca din clasament, pe locul 18 (38 min 09 sec 9/10), Ana Larisa Cotrus a terminat pe 19 (38 min 56 sec 6/10), Oana Valean pe 21 (39 min 32 sec 7/10), Eniko Marton (39 min 53 sec 3/10), Timea Hajdu pe 25 (40 min 35 sec 5/10).

Proba de urmarire a senioarelor a fost castigata de ucraineanca Olga Abramova (30 min 44 sec 6/10), urmata in clasament de poloneza Monika Hojnisz (31 min 37 sec 3/10) si de ucraineanca Iulia Djima (31 min 54 sec 3/10).

Luminita Piscoran a fost prima romanca din ierarhie, locul 19 (37 min 44 sec 2/10), Diana Salman s-a clasat pe 23 (38 min 43 sec 6/10), Reka Ferencz a terminat pe 28 (41 min 31 sec 7/10), Alexandra Grigoroscuta pe 29 (42 min 22 sec 2/10). Florin Ioana Cirstea nu a terminat cursa.

La masculin, medalia de aur a revenit slovacului Martin Otcenas (35 min 30 sec 7/10), argintul a fost luat de ucraineanul Artem Prima (35 min 59 sec 3/10), iar bronzul a fost adjudecat de alt slovac, Matej Kazar (36 min 12 sec 7/10). Romanul George Buta a sosit al patrulea (36 min 44 sec 5/10). Remus Faur s-a clasat pe locul 10 (37 min 53 sec 5/10), Gheorghe Pop a terminat pe 18 (40 min 00 sec 8/10), Denis Serban pe 21 (40 min 34 sec 3/10), Marian Marcel Danila pe 22 (40 min 52 sec 8/10), Cornel Puchianu pe 40 (50 min 23 sec 2/10).

Romania a incheiat competitia cu o medalie de aur (Marius Ungureanu — urmarire, juniori), una de argint (Marius Ungureanu — sprint, juniori) si una de bronz (stafeta mixta seniori — Luminita Piscoran, Reka Ferencz, Iulian Pop, Cornel Puchianu).

Alte stiri

 
 
 
 
 
 

Parteneri