Simona Halep a debutat cu victorie la Turneul Campioanelor

1273 vizualizari
Simona Halep a invins-o pe Flavia Penetta in primul meci de la Turneul Campioanelor

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep a debutat cu dreptul la Turneul Campioanelor de la Singapore, duminica, prin victoria cu 6-0, 6-3 in fata italiencei Flavia Pennetta, intr-un meci din Grupa Rosie a competitiei, anunta AGERPRES.

Halep, principala favorita, s-a impus dupa o ora si zece minute in fata italiencei, cap de serie numarul sapte. Romanca si-a luat revansa dupa ce Pennetta (33 ani, numarul opt mondial) a invins-o luna trecuta, in semifinale la US Open, cu 6-1, 6-3, italianca reusind apoi sa castige turneul.

Simona (24 ani), finalista editiei de anul trecut a Turneului Campioanelor, este condusa cu 4-2 de Pennetta. Simona mai invins-o anul acesta pe italianca, la Miami, in optimi, cu 6-3, 7-5. Pennetta a castigat primul meci, in 2010, in sferturi la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), s-a impus de doua ori in 2013, la Bastad in optimi, cand Halep a abandonat la scorul de 4-6, 7-5, 2-0, si in optimi la US Open, cu 6-2, 7-6 (3), precum si anul acesta, in semifinale la US Open, cu 6-1, 6-3.

La Singapore, Halep, numarul doi mondial, a dominat autoritar primul set, printr-un joc exact, caruia Penneta nu a reusit sa ii faca fata. Simona si-a adjudecat setul dupa doar 25 de minute, desi Pennetta a apelat la antrenor la scorul de 5-0.

Setul al doilea a fost mai echilibrat, romanca gresind ceva mai mult. Halep a fost nevoita sa salveze doua mingi de break in ghemul inaugural, iar cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 3-3. Halep si-a facut apoi serviciul la zero si apoi, desi Pennetta a discutat din nou cu antrenorul, romanca a reusit sa transforme a patra minge de break, desprinzandu-se la 5-3. Halep a incheiat apoi conturile cu 6-3.

Romanca a avut procentaje excelente la serviciu, 79% la primul si 82% la al doilea, spre deosebire de Pennetta (50% la ambele servicii). Halep a avut 13 lovituri direct castigatoare (11 Pennetta) si a comis 14 erori nefortate (27 Pennetta).

Halep, care va mai juca in grupa cu rusoaica Maria Sarapova si cu poloneza Agnieszka Radwanska (urmatorul sau meci va avea loc marti), si-a asigurat prin acest prim succes un cec de 263.000 dolari si 230 de puncte WTA.