Simona Halep a ratat calificarea in finala turneului WTA de la Sydney

1260 vizualizari
Simona Halep a fost eliminata in optimi de la turneul din Dubai

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, a fost invinsa de rusoaica Svetlana Kuznetova cu 7-6 (5), 4-6, 6-3, vineri, in semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, anunta AGERPRES.

Halep, principala favorita a turneului, s-a recunoscut invinsa dupa trei ore si 45 de minute de joc efectiv, partida fiind reluata de la scorul de 5-4 pentru romanca in mansa inaugurala, scor la care jocul a fost intrerupt joi din cauza ploii.

Primul set a fost adjudecat de Kuznetova in tiebreak, cu 7-6 (5), dar Halep a revenit si s-a impus in al doilea cu 6-4. In decisiv, rusoaica a luat primul ghem, Simona a egalat, iar apoi a ratat nu mai putin de patru mingi de break. La scorul de 2-2 echilibrul s-a rupt, Halep a comis cateva erori si Kuznetova a profitat, desprinzandu-se la 5-2. Simona a castigat un ghem la zero, a irosit o minge de break la 3-5, dupa care Kuznetova a reusit sa isi apropie victoria.

Statistica meciului a aratat ca jucatoarele au reusit cate 31 de mingi direct castigatoare, iar Halep a facut mai putine erori nefortate decat adversare, 37 fata de 47, avand si procentaje mai bune la ambele servicii, 61%-60% la primul, 44%-37/ la al doilea, insa Kuznetova a castigat punctele mai importante.

Halep (24 ani) va primi pentru participare 36.600 dolari si 185 de puncte WTA.

Halep si Kuznetova (30 ani, 25 WTA) sunt acum la egalitate in privinta meciurilor directe, scor 3-3. Kuznetova a invins in primul meci direct, in 2011, in turul al doilea la Miami, cu 6-0, 6-4. Halep a obtinut apoi doua victorii, in 2011, in primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, si 2013, in primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuznetova s-a impus in 2014, la Stuttgart, in optimi, cu 7-5, 7-6 (4), dar reprezentanta noastra a castigat duelul anterior, in 2014, in sferturi la Roland Garros, cu 6-2, 6-2.

In finala turneului de la Sydney, tot vineri, Svetlana Kuznetova o va infrunta pe portoricana Monica Puig, care a profitat de retragerea elvetiencei Belinda Bencic dupa primul set, adjudecat de Puig cu 6-0.