Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
Simona Halep, in turul al treilea la Miami Open

Simona Halep, calificata in turul al treilea la Miami Open

411 vizualizari

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat in runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, joi, dupa ce a dispus de rusoaica Daria Kasatkina cu 6-3, 7-5, anunta AGERPRES.

Halep (24 ani, 5 WTA) a incheiat conturile dupa o ora si 24 de minute cu rusoaica de 18 ani (36 WTA), dar meciul se putea incheia si mai rapid daca romanca nu se complica in setul al doilea, in care a condus cu 5-2, dar si-a pierdut cumpatul din cauza unei decizii a arbitrilor. Kasatkina a revenit si a restabilit egalitatea, 5-5, dar Halep s-a calmat si a luat doua ghemuri, obtinand victoria.

Simona Halep a reusit 24 de lovituri direct castigatoare, in timp ce Kasatkina a avut 10 ”winners”. Romanca a comis 33 de erori nefortate, iar rusoaica a avut 44.

Halep, semifinalista anul trecut la Miami Open, si-a asigurat un cec de 36.170 dolari si 65 de puncte WTA, iar in turul al treilea o va infrunta pe germanca Julia Goerges, victorioasa cu 3-6, 6-1, 6-4 in fata australiencei Samantha Stosur, cap de serie numarul 26.

Simona Halep si Julia Goerges (27 ani, 66 WTA) se vor intalni pentru a treia oara, intr-o avanpremiera a meciului de Fed Cup de la Cluj-Napoca, dintre Romania si Germania.

In cele doua partide anterioare, Goerges s-a impus in 2009, in calificari, la Paris, cu 6-4, 2-6, 6-3, iar Halep a invins in 2014, in primul tur la Madrid, cu 6-2, 6-0.

In alt meci jucat joi, la dublu, perechea romano-spaniola Raluca Olaru/Lara Arruabarrena a fost invinsa de cuplul Martina Hingis (Elvetia)/Sania Mirza (India), cu 6-0, 6-4, in 59 de minute. Olaru si Arruabarrena vor fi recompensate pentru participare cu 11.860 dolari si 10 puncte WTA.