Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
Simona Halep, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami

Simona Halep, in sferturi la Miami

565 vizualizari

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul cinci mondial, s-a calificat luni in sferturile de finala ale turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, dupa ce a invins-o pe britanica Heather Watson in doua seturi, 6-3, 6-4, anunta AGERPRES.

Halep (24 ani), cap de serie numarul cinci la Miami Open, a trecut intr-o ora si 29 de minute de Watson (23 ani, 69 WTA).

Romanca are avantaj in meciurile directe, scorul fiind de 3-0, dupa victoriile cu Watson, cu 4-6, 6-4, 6-2 in 2013, in primul tur la US Open, si cu 6-2, 6-4, in 2014, in turul al doilea la Roland Garros.

Halep si-a asigurat un cec de 128.215 dolari si 250 de puncte WTA, iar in sferturi o va infrunta pe castigatoarea meciului Agnieszka Radwanska (Polonia, 2 WTA) — Timea Bacsinszky (Elveția, 20 WTA).