Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
Romania - 14 medalii la Campionatele Europene de tenis de masa

Romania - 14 medalii la Campionatele Europene de tenis de masa

Tenis de masa: Romania a cucerit 14 medalii, dintre care cinci de aur, la Europenele de cadeti si juniori

708 vizualizari

Delegatia Romania a cucerit 14 medalii la Campionatele Europene de tenis de masa pentru cadeti si juniori de la Bratislava (Slovacia), dintre care cinci de aur, doua de argint si sapte de bronz, anunta Agerpres.

Aurul a fost adus de echipa feminina de junioare, de Cristian Pletea (cadeti dublu mixt), de perechea Alexandru Manole/Andreea Clapa (junioare dublu mixt), Cristian Pletea la simplu cadeti si Adina Diaconu la simplu junioare.

Medaliile de argint au fost obtinute de Cristian Pletea/Rares Sipos (dublu cadeti) si de Tania Plaian (dublu cadete).

Medaliile de bronz au fost cucerite de echipele de cadeti si de cadete, de Adina Diaconu (cadeti dublu mixt), Rares Sipos (simplu cadeti), Andreea Dragoman (simplu cadete si dublu cadete), Andreea Clapa (simplu junioare).

 

Rezultatele inregistrate duminica:

cadeti, dublu, semifinale

Cristian Pletea/Rares Sipos — Leo De Nodrest/Jules Rolland (Franta) 3-1 (13-11, 11-7, 7-11, 11-1)

finala

Irvin Bertrand/Lilian Bardet — Cristian Pletea/Rares Sipos 3-1 (5-11, 11-7, 11-9, 11-4)

 

cadeti, simplu, semifinale

Cristian Pletea — Jules Rolland (Franta) 4-1 (11-7, 11-5, 11-4, 10-12, 11-2)

Jannik Xu (Germania) — Rares Sipos 4-2 (11-8, 11-7, 5-11, 11-4, 5-11, 11-6)

finala

Cristian Pletea — Jannik Xu (Germania) 4-0 (11-7, 5-11, 11-7, 11-9)

 

cadete dublu, semifinale

Ema Marn/Andrea Pavlovic (Croatia) — Andreea Dragoman (Romania)/Maria Tailakova (Rusia) 3-1 (10-12, 11-8, 11-8, 11-9)

Tania Plaian (Romania)/Elina Rub (Rusia) — Katarzyna Wegrzyn/AnnaWegrzyn (Polonia) 3-0 (11-8, 11-7, 11-7)

finala

Ema Marn/Andrea Pavlovic (Croatia) — Tania Plaian (Romania)/Elina Rub (Rusia) 3-1 (11-6, 11-13, 12-10, 12-10)

 

cadete, simplu, semifinale

Lucie Gauthier (Franta) — Andreea Dragoman 4-3 (11-13, 11-7, 6-11, 3-11, 11-5, 11-6, 13-11)

 

junioare, simplu, semifinale

Adina Diaconu — Audrey Zarif (Franta) 4-2 (11-7, 15-13, 7-11, 6-11, 11-9, 11-8)

Marie Migot (Franta) — Andreea Clapa 4-2 (11-5, 10-12, 11-7, 11-7, 11-13, 11-8)

finala

Adina Diaconu — Marie Migot (Franta) 4-2 (8-11, 11-4, 11-6, 11-8, 10-12, 11-5)

 

Alte stiri:

 
 
 
 
 
 

Parteneri