Cupa Nadia Comaneci la gimnastica artistica – editia a IV-a
www.zimbio.com Marian Oprea, cel mai bun atlet al anului

www.zimbio.com Marian Oprea, cel mai bun atlet al anului

Top 10 atleti romani

1210 vizualizari

Marian Oprea a fost desemnat cel mai bun atlet al anului 2015, Consiliul Federatiei Romane de Atletism (FRA), intrunit miercuri la Busteni, nominalizand primii 10 atleti care s-au ilustrat de-a lungul acestui an in competitiile internationale ale acestei discipline, podiumul fiind completat de doua atlete din tanara generatie, Florentina Marincu si Bianca Razor, informeaza AGERPRES.

Clasamentul celor mai buni atleti romani ai anului, cu performantele care au justificat alegerea facuta de forumul atletic roman:

  1. Marian Oprea — triplusalt — medaliat cu bronz la Campionatele Europene indoor, locul 6 la Campionatele Mondiale;
  2. Florentina Cosmina Marincu — lungime — bronz la Campionatele Europene indoor, aur la Campionatele Europene de juniori 1, bronz la Campionatele Europene de juniori 1 (triplusalt), doua recorduri europene indoor, doua locuri I la Campionatele Balcanice de juniori I, un loc I la Campionatele Balcanice de seniori;
  3. Bianca Denisa Razor — 400 m — aur la Campionatele Europene de tineret, un loc 13 la Campionatele Mondiale, un loc 11 la Campionatele Mondiale cu stafeta de 4×400 m, doua locuri I la Campionatele Balcanice de seniori (400, 4×400 m), un loc 2 la Campionatele Europene pe echipe Liga I;
  4. Alina Rotaru — lungime — locul 4 la Campionatele Europene indoor, locul 3 la Campionatele Europene de tineret, un loc 15 la Campionatele Mondiale;
  5. Alin Alexandru Firfirica — disc — aur la Campionatele Europene de tineret, argint la Campionatele Balcanice de seniori, un loc 6 la Campionatele Europene pe echipe Liga I, locul I la Cupa Europei de Aruncari de Iarna tineret;
  6. Georgiana Iuliana Anitei — triplusalt — aur la Campionatele Mondiale de juniori 2, aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European;
  7. Andrei Marius Gag — greutate — argint la Jocurile Mondiale Universitare, locul I la Campionatele Balcanice de seniori, un loc 17 la Campionatele Mondiale, un loc 2 la Campionatele Europene pe echipe Liga I;
  8. Cristina Bujin — triplusalt — locul 6 la Campionatele Europene indoor, argint la Campionatele Balcanice de seniori, locul 25 la Campionatele Mondiale;
  9. Alexandru Nicolae Soare — 10.000 m — argint la Jocurile Mondiale Universitare, un loc 3 la Campionatele Europene pe echipe Liga I;
  10. Elena Andreea Panturoiu — triplusalt — argint la Campionatele Europene de tineret, un loc 3 la Campionatele Balcanice de seniori, un loc 18 la Campionatele Mondiale;
  11. Andrei Rares Toader — greutate — argint la Campionatele Europene de juniori 1, locul I la Campionatele Balcanice de juniori 1, locul 3 la Cupa Europei de Aruncari de Iarna tineret;
  12. Andreea Miclos — 400 m — aur la Festivalul Olimpic la Tineretului European, un loc 7 si un loc 8 la Campionatele Mondiale de juniori 2 la 400 m si stafeta de 4×400 m.

Tot miercuri, de la ora 18,00, la Casa de Cultura din Busteni, va avea loc Gala atletismului romanesc, in cadrul careia se va desfasura si Festivitatea de premiere, se arata in comunicatul FRA.

 De partea cealalta, tehnicianul Adan Inbar a folosit lotul: Katia Levitsky 16 p, 7 rec, 2 pd, Rony Ben Nun, Ekaterina Abramzon, Alysha Clark 27 p, 10 rec, 3 pd, Shay Doron 19 p, 6 rec, 6 pd, Shiran Zairy 6 p, 2 rec, 2 pd, Naama Shafir 7 p, 1 rec, 2 pd, Nomi Kolodny 1 rec, 1 pd, Liad Suez Karni 2 p, 4 rec, 5 pd.

Romania ocupa primul loc, cu 4 puncte (2 jocuri), urmata de Turcia, 2 p (1 j), Israel, 2 p (2 j), Bosnia, 1 p (1 j).

Echipa Romaniei va disputa urmatorul meci acasa, cu Turcia, pe 20 februarie.

Alte stiri

 
 
 
 
 
 

Parteneri