Simona Halep o intalneste pe Sabine Lisicki, astazi, in optimi la US Open

1373 vizualizari
Simona Halep se simte mai pregatita pentru turneul de la Sydney

Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, o va intalni in optimile de finala ale US Open pe sportiva germana Sabine Lisicki, locul 24 WTA si favorita 24, luni, nu inainte de ora 19.30, conform programului anuntat de organizatori, preluat de MEDIAFAX.

Meciul dintre Halep si Lisicki va fi al doilea de pe terenul Louis Armstrong, dupa o partida de dublu.

Sabine Lisicki, 26 de ani, fosta numarul 12 mondial in 2012, si Simona Halep, 23 de ani, s-au intalnit de patru ori pana in pezent, sportiva romana castigand ultimele trei intalniri: 6-2, 3-6, 7-5, in turul intai al turneului de la Miami din 2013, 5-7, 6-3, 6-2, in optimile turneului de la Madrid din 2014 si 6-4, 6-0, in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon, tot anul trecut. Lisicki s-a impus 2011, in turul I al truneului de la Stanford, cu 6-1, 6-2.

Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, s-a calificat, sambata, in optimile de finala ale US Open, ea egalandu-si cea mai buna performanta din cariera la Grand Slam-ul american, inregistrata in 2013.

Halep a invins-o, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Shelby Rogers din SUA, locul 154 WTA, sportiva venita din calificari, dupa un meci de o ora si sapte minute, disputat in turul al treilea al competitiei.

Sportiva romana nu a avut probleme in partida de pe arena Arthur Ashe de la Flushing Meadows, desi Rogers a intrat cu incredere pe teren. Insa increderea americancei s-a evaporat la prima minge de break a meciului, in ghemul al cincilea. Astfel, de la 2-2, Halep a demonstrat care este diferenta de peste 150 de locuri in clasamentul WTA, castigand sapte ghemuri la rand. Setul intai a durat 31 de minute, apoi Rogers a castigat si ea un ghem, la 0-2, in setul secund. Romanca a dus scorul la 5-2, dupa un nou break in ghemul al saptelea, apoi s-a relaxat, iar Rogers a facut rebreak. Nu a fost o revenire a americancei, pentru ca Halep a inchis setul in ghemul urmator, dupa alte 36 de minute.

Calificarea in optimi este recompensata la US Open cu un premiu de 213.575 de dolari si cu 240 de puncte WTA.